سشوار و اتوی مو وسایلی هستند که از آن ها برای خشک کردن، صاف کردن و حالت دادن به موها استفاده می شود. اما بعضی از افراد در استفاده از این گونه وسایل زیاده روی می کنند و با این کار سلامت موهای خود را به خطر می اندازند. 

سلامت مو، سشوار، اتو مو،مو، شادابی، سلامت مو

از یاد نبرید که لازم نیست همیشه برای خشک کردن موهای تان از سشوار استفاده کنید، یا برای صاف کردن و حالت دار کردن موها، مدتی طولانی از سشوار، بابلیس و یا اتو مو استفاده نمایید، چون موهای تان به شدت صدمه می بینند، صدمه هایی که بعضی وقت ها غیر قابل جبران هستند، مثلا باعث سوختن موها، از بین رفتن ریشه ی موها و یا حتی سوختن پوست سر می شود.هر چند اگر شما از یک اتو مو خوب استفاده کنید آسیب ها را به حداقل میرسانید اما اصل ماجرا جبران ناپذیر است .

علاوه بر این، خیلی وقت ها سشوار کشیدن باعث می شود که زیبایی موها هم از بین برود، یعنی فرد به نتیجه ی دلخواه اش نمی رسد و شرایط درست برعکس آن پیش می رود. البته شاید چند ساعتی پس از سشوار کشیدن موها صاف و براق تر از قبل شود، اما بی شک این زیبایی موقت است و آن قدر ارزش ندارد که سلامت و شادابی همیشگی موها را فدای آن کنیم. خیلی ها هم برای خشک کردن موها پس از استحمام از سشوار استفاده می کنند.


آن ها هم ممکن است درجه سشوار را طوری تنظیم کنند که باد با بیش ترین دما و در کم ترین زمان، تمام موهای شان را خشک کند، غافل از این که سشوار در همان حال که موها را خشک می کند، می تواند صدمه های زیادی هم در پی داشته باشد. به همین دلیل هم متخصصان پوست و مو می گویند که استفاده مکرر و دائمی از سشوار یا اتوی مو می تواند موجب آسیب دیدن موها شود و از طرفی، کسانی که می خواهند از این لوازم استفاده کنند نیز حتما باید شیوه صحیح را در نظر داشته باشند تا احتمال بروز این آسیب ها به حداقل برسد.

سشوار، موجب ریزش مو نمی شود
بعضی ها فکر می کنند که استفاده از سشوار یا اتوی مو مشکلی برای شان ایجاد نخواهد کرد. از نظر آن ها فقط عواملی می تواند برای موها دردسرساز شود که با ریشه ی مو تماس پیدا می کند و به طور مستقیم روی ریشه قرار می گیرد، بنابراین این افراد تصور می کنند سشوار یا اتوی مو که کاری به ریشه ندارد، بی ضرر است.
دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو ، در این باره چنین توضیح می دهد: عوامل فیزیکی که بیشتر با تنه مو تماس دارد مانند سشوار کشیدن، استفاده از اتوی مو، ژل و کتیرا معمولا موجب ریزش مو نمی شود، اما می تواند تغییراتی در تنه یا ساقه موها ایجاد کند، پس این طور نیست که بگوییم سشوار ضرری ندارد، اما به طور معمول عاملی برای ریزش موها هم نیست.
به گفته این متخصص پوست و مو، بروز چنین تغییراتی ممکن است شادابی ساقه مو را تحت تاثیر قرار دهد و اثراتی منفی برجا بگذارد.

اتوی مو یا سشوار؛ کدام بهتر است؟
شاید این پرسش برای خیلی ها مطرح شود که استفاده از سشوار عوارض کم تری برای موها ایجاد می کند یا اتوی مو؟ دکتر احسانی در پاسخ به این پرسش می گوید: اتوی مو آسیب بیش تری به موها وارد خواهد کرد و به همین دلیل هم عوارضش در مقایسه با سشوار بیش تر است.
وی یادآور می شود در صورتی که به طور دائم از سشوار یا اتو مو استفاده نکنید، چندان مشکلی هم برای تان ایجاد نخواهد شد، اما زمانی که تعداد دفعات استفاده از این لوازم افزایش می یابد، آسیب بیش تری هم به تنه ی موها وارد می شود.

باید و نبایدهای استفاده از سشوار
با وجود همه ی این دلایل، افراد زیادی به دلایل مختلف مانند حالت دادن به موها یا خشک کردن شان پس از هر بار استحمام، از سشوار یا اتوی مو استفاده می کنند. متخصصان پوست و مو برای این که عوارض ناشی از این کار به حداقل برسد، توصیه می کنند که این افراد نکاتی را هنگام سشوار کشیدن در نظر داشته باشند.
آن طور که دکتر احسانی در این باره می گوید: بهتر است قبل از استفاده از سشوار، موها را کمی خشک کنید و زمانی که مو کاملا خیس است، به هیچ عنوان سشوار نکشید. همچنین توصیه می شود درجه سشوار را روی شدت متوسط تنظیم کنید و هیچ وقت زمانی که باد سشوار بسیار داغ است، موهای تان را با آن خشک نکنید.
این عضو هیات علمی دانشگاه می افزاید: این تغییر دما نکته بسیار مهمی است که برای حفظ سلامت و شادابی مو باید در نظر داشته باشید. در حقیقت، زمانی که مو هنوز خیس است و دمای پایین تری نسبت به محیط دارد، اگر به طور ناگهانی در معرض گرمای شدید قرار بگیرد مشکلاتی در تنه ی موها ایجاد خواهد شد. البته نباید تصور کنید استفاده از سشوارهایی که باد سرد دارد، برای حل این مشکل مناسب خواهد بود، بلکه توصیه می شود از سشوار فقط با درجه متوسط استفاده کنید که باد آن ولرم ولی رو به گرم است.

عوارض استفاده از سشوار
گفته می شود سشوار عاملی برای ریزش مو و صدمه دیدن ریشه ها نیست، اما خیلی از افراد از این جمله برداشت اشتباهی می کنند و می گویند چون سشوار به ریشه ی مو کاری ندارد، پس هیچ مشکلی هم ایجاد نخواهد کرد.
در صورتی که به گفته دکتر احسانی، کسانی که زیاد موهای شان را سشوار می کشند یا وقتی موها هنوز خیس است و قبل از خشک شدن، این کار را انجام می دهند و همین طور آن هایی که از سشوارهای قوی و داغ استفاده می کنند، آسیب بیش تری به موهای شان وارد خواهند کرد. این عضو هیات علمی دانشگاه می افزاید: استفاده ی نادرست و بیش از حد از سشوار می تواند باعث ایجاد دانه هایی روی تنه مو، ناصافی، بی نظمی و شاخه شاخه شدن موها شود که تمام این موارد بر شادابی و زیبایی موها تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: تبیان